Blaski i cienie wynajmu długoterminowego

Blaski i cienie wynajmu długoterminowego

21 czerwca 2022 Wyłączono przez Redakcja

Czy zakup auta to jedyne rozwiązanie, gdy jest się osobą fizyczną? Osoby, które są o tym przekonane, powinny przygotować się na sporą niespodziankę, bo właśnie na takie miano zasługuje z pewnością najem długoterminowy. Popularne w wielu krajach zachodniej Europy auta na wynajem pojawiają się także w Polsce. Czas więc zadać sobie pytanie o to, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Co warto wiedzieć o wynajmie długoterminowym?

Wynajem długoterminowy aut to odpłatne użytkowanie samochodu w czasie określonym w umowie. Początkowo wypożyczalnie nie przewidywały najmu krótszego niż dwanaście miesięcy, dziś jednak umowy można negocjować indywidualnie, a tym samym ich granice czasowe przesuwają się w każdą ze stron. Największym plusem takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z wysokiej klasy samochodu bez konieczności ponoszenia wyjątkowo dużych kosztów związanych z jego użytkowaniem. To idealny sposób na przetestowanie konkretnego modelu, a także doskonałe rozwiązanie, gdy jest nam on potrzebny tu i teraz, w przyszłości jednak będziemy w stanie obejść się bez niego. Wynajem długoterminowy samochodów jest zwykle opisywany jako rozwiązanie wyjątkowo komfortowe. Pozwala na cieszenie się jazdą bez ponoszenia kosztów amortyzacyjnych.

Czy wynajem długoterminowy ma wady?

Decydując się na wynajem długoterminowy należy pamiętać o tym, że pojazd nie należy do nas, ale do wypożyczalni. Związani z nią umową musimy przestrzegać wszystkich jej zapisów. Wiąże się to nie tylko z koniecznością dbałości o idealny stan auta. Osoby decydujące się na skorzystanie z niego często muszą przestrzegać również limitu kilometrów. Jeśli go przekroczą, zwykle wymaga się od nich uiszczenia jednorazowej dodatkowej opłaty.