Patentowanie wynalazków – dlaczego warto?

Patentowanie wynalazków – dlaczego warto?

7 lipca 2022 Wyłączono przez Redakcja

W dobie narastającej konkurencji coraz większym zainteresowaniem cieszą się patenty, czyli prawa do wyłącznego korzystania z danego wynalazku – na przykład w zakresie nauki, przemysłu lub szeroko rozumianej twórczości. Takim opatentowaniem zajmuje się biuro patentowe, które z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej osób zaczyna to doceniać. Dlaczego warto patentować wynalazki? Powodów jest co najmniej kilka.

Po pierwsze – monopol

Rzecznik patentowy może opatentować dany wynalazek, co pozwala na uzyskanie do niego całkowitej wyłączności. W praktyce oznacza to, iż żadne podmioty trzecie nie mogą powielać takiego wynalazku bez zgody właściciela. W rezultacie opatentowanie wynalazku ogranicza aktywność konkurencji i zapobiega wdrażaniu bardzo podobnych lub takich samych rozwiązań.

Po drugie – jasna sytuacja prawna

Inną zaletą opatentowania danego wynalazku jest uregulowanie podstawy prawnej w zakresie korzystania z tego wynalazku. W tym przypadku nie ma wątpliwości, kto go opracował i kto jest jego właścicielem.

Po trzecie – wzrost wartości firmy

Skorzystanie z usług profesjonalnego biura, jakim jest kancelaria patentowa niewątpliwie wpływa na wzrost wartości firmy. Z jednej strony firma w sposób samodzielny dysponuje opatentowanym wynalazkiem – co zwiększa jej zyski. Dodatkowo może udzielić zgody innemu podmiotowi na korzystanie z danego wynalazku (na przykład na podstawie licencji), co przynosi cykliczne dochody. W niektórych sytuacjach może też dojść do sprzedaży patentu, co najczęściej wiąże się ze sporym zyskiem.

Jakie są jeszcze korzyści z opatentowania wynalazku? Trzeba tutaj wspomnieć o wzmocnieniu pozycji rynkowej właściciela patentu czy możliwości uzyskania ulgi podatkowej. A cennik rzecznika patentowego jest uregulowany odpowiednim rozporządzeniem, co sprawia, iż nie jest zbyt wygórowany.