Pierwsza wizyta u okulisty z dzieckiem
28 lutego 2022Okulista dziecięcy Gdańsk jest w stanie nie tylko dopasować szkła, w których maluch będzie lepiej widział. Okulista Gdańsk może też zdiagnozować z wyprzedzeniem problemy ze wzrokiem, które w przyszłości mogłyby doprowadzić nawet do utraty wzroku. Jak zatem przygotować się na wizytę u niego i kiedy zacząć o niej myśleć?
Jak wygląda wizyta u okulisty dziecięcego?
Okulista dziecięcy Gdańsk opiekujący się małymi pacjentami stara się nie przedłużać wizyty, aby nie narażać dzieci na niepotrzebny stres. Musimy jednak liczyć się z tym, że pierwsze spotkanie zajmie nawet godzinę. Na szczęście, wbrew obawom rodziców, badanie wzroku Gdańsk zwykle nie jest traumą dla maluchów. Co więcej, jeśli lekarz ma dobre podejście do najmłodszych, dzieci naprawdę dobrze się bawią.
Pierwsza część wizyty bazuje na rozmowie z rodzicem lub opiekunem. W czasie jej trwania lekarz dowiaduje się o ewentualnych niepokojących objawach świadczących o tym, że dziecięcy wzrok nie jest tak dobry, jak można byłoby tego oczekiwać. Dopiero w kolejnym etapie optometrysta Gdańsk wykonuje standardowe badanie ostrości wzroku. Jest to część badania, do którego można w zabawny sposób przygotować dziecko w domu zachęcając je do wspólnego oglądania obrazków z dalszej odległości z mamą lub tatą.
Kiedy warto udać się do okulisty?
Małe dzieci przeważnie nie są w stanie powiedzieć, co powoduje ich dyskomfort. Ich uważna obserwacja powinna jednak pomóc nam w ustaleniu, czy mogą mieć problemy ze wzrokiem. Niepokojące może być zarówno przybliżanie kartki do twarzy podczas czytania, jak i mrużenie oczu, gdy maluch patrzy na obiekty znajdujące się w dużej odległości. Także brak umiejętności skoncentrowania wzroku na jednym obiekcie jest powszechnie uważany za sygnał alarmowy.