Podstawowe rodzaje wózków dla osób z niepełnosprawnością

Podstawowe rodzaje wózków dla osób z niepełnosprawnością

6 kwietnia 2022 Wyłączono przez Redakcja

Wózki inwalidzkie są sprzętem umożliwiającym osobom niepełnosprawnym aktywne poruszanie się – i to często nawet bez jakiegokolwiek wsparcia z zewnątrz. Dobry wózek dla niepełnosprawnych pomoże takiej osobie w prowadzeniu w miarę aktywnego trybu życia (zarówno domowego, jak i zawodowego).

Jednak warunek jest taki, aby był on dopasowany do niepełnosprawności, potrzeb i upodobań danej osoby. Na szczęście ilość rodzajów wózków inwalidzkich jest tak duża, iż znalezienie tego najbardziej odpowiedniego nie powinno stanowić problemu. Jakie zatem są rodzaje wózków inwalidzkich?

Podział wózków inwalidzkich ze względu na napęd

Wózki inwalidzkie – bez względu na to, czy jest to wózek ortopedyczny czy wózek rehabilitacyjny – są dostępne w różnych napędach. Wózek ręczny to modele, które są dostępne z dwoma rodzajami kół – dużymi lub małymi. Te pierwsze są polecane osobom aktywnym, które są w stanie samodzielnie poruszać się na takim wózku.

Natomiast modele z małymi kołami mają zastosowanie przede wszystkim w szpitalach i placówkach medycznych. Takie wózki są wykorzystywane zwłaszcza w transporcie chorych. Natomiast wózki elektryczne posiadają akumulator i są przeznaczone dla osób, które nie chcą lub nie mogą poruszać się siłą własnych rąk. Doskonale sprawdzają się też w nierównym terenie.

Jakie może być przeznaczenie wózków?

Wózki inwalidzkie – oprócz rodzaju napędu – można też podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Tutaj wyróżnia się przede wszystkim:

  • wózki standardowe (wykorzystywane zwłaszcza w szpitalach),
  • wózki aktywne (przeznaczone dla osób, które chcą być aktywne w społeczeństwie),
  • wózki specjalne (stabilizujące plecy i głowę),
  • wózki pokojowe (przeznaczone dla osób wymagających stałej opieki),
  • wózki sportowe (posiadają poszerzone właściwości jezdne poprzez skośne ustawienie kół).

W tej kategorii trzeba też wyróżnić wózki inwalidzkie dziecięce, które są przeznaczone dla dzieci z różnymi typami niepełnosprawności.

Wózek inwalidzki to często jedyna szansa na w miarę aktywne życie. Jednak przy jego wyborze trzeba zawsze pamiętać, aby był on dostosowany do sylwetki, stopnia niepełnosprawności, potrzeb i preferencji danej osoby. Tylko wtedy spełni wszystkie swoje zadania.