Jak wybrać najlepsze biuro do pomocy przy uzyskaniu patentu?

Jak wybrać najlepsze biuro do pomocy przy uzyskaniu patentu?

11 sierpnia 2022 Wyłączono przez Redakcja

Coraz więcej przedsiębiorstw i osób prywatnych podejmuje decyzję o tym, aby ich patenty były zarejestrowane. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystane, gdyż opatentowanie wynalazku nie tylko jasno określa, kto jest jego właścicielem, ale także gwarantuje wyłączność na jego użytkowanie.

Dlatego też warto odwiedzić biuro patentowe, które zajmuje się zgłaszaniem wszelkich wniosków dotyczących opatentowania. Jednak w takiej sytuacji niemal zawsze pojawia się pytanie – na jakie biuro się zdecydować? Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. 

Po pierwsze – zakres czynności

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze biura zajmującego się patentami jest zakres czynności, jakie oferuje dana kancelaria patentowa. W tym przypadku najlepsza opcja to taka, gdy ten zakres jest szeroki i kompleksowy. Tutaj warto sprawdzić, czy konkretny rzecznik patentowy zajmuje się nie tylko doradztwem czy sporządzaniem odpowiedniej dokumentacji, ale także składaniem wniosków do urzędów patentowych (polskich i międzynarodowych) oraz reprezentowaniem przez sądem. Najlepsze biuro patentowe to takie, które oferuje wszystkie te usługi.

Po drugie – doświadczenie biura patentowego

Kolejną kwestią, którą warto brać pod uwagę przy wyborze biura patentowego jest doświadczenie oraz czas funkcjonowania na rynku. Tutaj zasada jest prosta – im to doświadczenie jest większe, tym bardziej możemy być pewni, iż cała transakcja zostanie przeprowadzona w sposób kompleksowy i profesjonalny. Dlatego też przed wyborem konkretnego biura warto sprawdzić jego referencje, ewentualne certyfikaty i zrealizowane projekty.

Co jeszcze brać pod uwagę przy wyborze biura patentowego? Równie ważne jak zakres czynności czy doświadczenie jest podejście do klienta, wiedza i opinie innych klientów. A ile kosztują usługi, jakie oferuje rzecznik patentowy? Cennik jest ustalany przez ministerstwo sprawiedliwości.