Wózek ręczny czy elektryczny – który wybrać?

Wózek ręczny czy elektryczny – który wybrać?

12 maja 2022 Wyłączono przez Redakcja

Osoba niepełnosprawna, potrzebująca pomocy w codziennym życiu, powinna mieć możliwość wyposażyć się w odpowiedniej jakości wózek inwalidzki, dzięki któremu będzie mogła w miarę normalnie funkcjonować w codziennym życiu. Na rynku mamy duży wybór produktów medycznych, pomagających w rehabilitacji, także wózki inwalidzkie znajdują się w stałej ofercie, a ich bogaty wybór pozwala dobrać odpowiedni rodzaj do stanu zdrowia pacjenta.

Jaki wózek dla niepełnosprawnych wybrać? Czy zdecydować się na wózek manualny czy elektryczny? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Spróbujmy bliżej zapoznać się z tą tematyką.

Wybór wózka manualnego – na co zwrócić uwagę?

Wybierając manualny wózek rehabilitacyjny, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, dzięki którym stan zdrowia pacjenta nie będzie się pogarszał. Tutaj warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który doradzi jaka powinna być szerokość i głębokość siedziska oraz czy potrzebny jest dodatkowy zagłówek na szyję i głowę.

Jeżeli osoba niepełnosprawna nie może wykonywać gwałtownych ruchów, z pewnością dodatkowe oparcie na głowę będzie pomocne w rehabilitacji. Także waga ręcznego wózka inwalidzkiego nie jest bez znaczenia, im lżejszy tym łatwiej się nim kieruje, a dodatkowo jest również łatwy w transporcie.

Jaki wózek elektryczny?

Wybierając elektryczny wózek ortopedyczny także należy zwrócić uwagę na siedzisko, szerokość i długość oparcia oraz wagę całego wózka, jednak równie ważne są inne wskaźniki, decydujące o długości działania akumulatora, sposobie obsługi sterowania, a także możliwa prędkość do osiągnięcia.

Im więcej możliwości ruchowych ma osoba niepełnosprawna, tym łatwiej będzie jej obsługiwać wózek elektryczny, jednak najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo osoby poruszającej się takim pojazdem.